GEZEGENİN GELECEĞİ İÇİN:

ONARICI TARIM VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YERLEŞKELER

Tilya Ekolojik Sosyal Kooperatifi doğayla uyum içinde yerleşkeler oluşturan ve kendi gıda ihtiyacını karşılayan sürdürülebilir bir yaşam alanı olarak tasarlanmıştır. Kooperatif arazisinde doğal ve ekolojik tarım uygulamaları ile yetiştirilen ürünler ile ekolojik yerleşkenin kendi gıda ihtiyacı karşılanmakta ve örnek bir üretim alanı yaratılmaktadır.

Kooperatif  tarım, sürdürülebilir kalkınma ve kültür-sanat alanlarında çalışmalar yürüten ve kolektif emekle daha iyisini üretebileceğine inanan bir grup tarafından kurulmuştur. Türkiye’de bu alanlarda çalışmalar yürüten genç nüfusun içinde bulunduğu güvencesizlik, ekonomik ve sosyal açmazlar nedeniyle; öncelikle kooperatif çevresinde bir araya gelen ve ardından genişleyen bir etkiyle toplumun her kesimindeki gençleri iş gücüne dâhil ederek yeni bir sosyal ve ekonomik güçlenme zemini yaratılması hedeflenmektedir.


Bir takım ve kooperatif olarak Tilya ne amaçlıyor

Bu sosyal kooperatifin temel amacı, kamu yararı gözeterek ekolojik bir habitat yaratıp Türkiye’de yer alan kamu, özel sektör, sivil toplum ve akademi çevrelerinin bir araya gelebileceği bir zemin oluşturmaktır. İklim değişikliği ile mücadelede Türkiye’nin de imzacı olduğu Paris Anlaşması sonrasında, dünyanın farklı ülkelerinde başlayan dönüşümler doğrultusunda uluslararası çapta bir merkez inşa edilmektedir.

Kooperatif Türkiye’den ve dünyadan farklı disiplinlerde çalışmalar yürüten insanları ekolojik zeminde bir araya getirerek; bilgiyi, pratiği ve yaratıcı eylemleri birlikte deneyimlemeyi, üretmeyi ve dönüştürmeyi amaçlamaktadır.

Gönüllümüz Olun


Gönüllü olarak bize katıl ve Tilya ile birlikte neler yapacağımızı keşfet

tr_TRTürkçe